Přináší nový zákoník práce nějaké změny v oblasti odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz či nemoc z povolání ?
Nový zákoník práce tuto oblast pouze dočasně upravuje do nabytí účinnosti nového zákona č. 266/2006 Sb. o úrazovém pojištění v zvláštní hlavě přechodných a závěrečných ustanovení na konci textu nového zákoníku práce. Do nabytí účinnosti nového zákona o úrazovém pojištění (1.1.2008) zůstává dosavadní koncepce odpovědnosti zaměstnavatele zachována. Po zmíněném datu bude však odpovědnost zaměstnavatele za škodu nahrazena novým a koncepčně zcela odlišným systémem úrazového pojištění.
Jaká bude tedy situace po vstupu v účinnost nového zákona o úrazovém pojištění?
Změna dané úpravy spočívá v tom, že dosavadní systém zvláštní odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úrazy a nemoci z povolání se ruší a nahrazuje novým systémem zákonného úrazového pojištění. V praxi bude situace taková, že dojde-li k pracovnímu úrazu či onemocní-li zaměstnanec nemocí z povolání, bude škoda, která tím zaměstnanci vznikla, předmětem pojistného plnění ze systému veřejného úrazového pojištění, které bude komplementem k zdravotnímu a sociálnímu pojištění spravovaného Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a okresními správami sociálního zabezpečení (OSSZ). Zvláštní odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úraz či nemoc z povolání tak zcela odpadne.
Nový systém převezme jak systém dávek z pojistných událostí, tak systém placení pojistného v rozsahu odpovídajícím současnému stavu. Pojistné bude zaměstnavatel platit formou srážek ze mzdy OSSZ a bude stanoveno procentní sazbou z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Jednotlivé sazby jsou přílohou zákona. Jak již bylo naznačeno, výše pojistného bude v prvních letech zachována v obdobné výši jako dosavadní povinné pojištění zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu, přičemž konkrétní zaměstnavatel bude platit pojistné s ohledem na zařazení do systému OKEČ (Odvětvová klasifikace ekonomických činností). Změna v systému vyplácených dávek spočívá zejména ve výrazném navýšení dávek pozůstalým a v mírné úpravě (snížení) dávek zaměstnanci tak, aby jej případně motivovala pokud možno k brzkému nalezení jiné vhodné práce.
Nový systém se nebude vztahovat na část osob doposud spadajících pod režim odpovědnosti za pracovní úraz. Jedná se o větší část osob vyjmenovaných v §206 dosud platného zákoníku práce. Jde o osoby, které nejsou v pracovním poměru, ale kde z povahy věci vyplývá nutnost jejich zvýšené ochrany proti „pracovnímu“ úrazu. Na „pracovní“ úrazy těchto osob se bude vztahovat nová úprava občanského zákoníku doplněného dalšími předpisy, stanovící objektivní odpovědnost (prakticky se jí nelze zprostit) za škodu pro porušení právních povinností a úrazy těchto osob.
Přináší nový zákoník práce nějaké změny v oblasti odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz či nemoc z povolání ?
Jak již zmíněno, nová úprava se stane pravděpodobně účinnou k 1. 1. 2008. Některé povinnosti podle tohoto zákona však budou muset zaměstnavatelé a pojišťovny splnit již dříve, v průběhu roku 2007 (např. předání kopií evidence pracovních úrazů na OSSZ do 1. 9. 2007 ve stavu ke dni 30.6.2007). V době mezi nabytím účinnosti nového zákoníku práce a účinností zákona o úrazovém pojištění, t.j. pravděpodobně od 1. 1. 2007 do 1. 1. 2008, se použije úprava odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz obsažená v přechodných ustanoveních nového zákoníku práce.
Matej Kliman
Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři