Ústavní soud v plném rozsahu potvrdil to, co společně s řadou kolegů advokátů říkáme od okamžiku, kdy se toto ustanovení v zákoně objevilo. Tím, že odepíralo právo příjemce dotace na jakýkoli opravný prostředek včetně soudního přezkumu, umožnilo některým poskytovatelům dotace svého postavení zneužívat a mnohdy svévolně, navzdory pravomocným rozhodnutím jiných orgánů, přiznanou dotaci krátit či odnímat na základě pouhých domněnek.
Nález Ústavního soudu ukazuje, že má smysl se bránit proti bezpráví a svévoli, přestože je takové chování formálně umožněno zákonem.
Z Nálezu Ústavního soudu vyplývá několik zásadních skutečností. Předně soudní spory vedené proti poskytovatelům dotace z důvodu nezákonnosti rozhodnutí, které byly přerušeny s odvoláním na řízení před Ústavním soudem, budou moci řádně pokračovat.
Protože Nález charakterizuje opatření podle § 14e rozpočtových pravidel jako „pozastavení výplaty dotace“, budou muset být podle našeho názoru dále přehodnocena všechna nezákonná rozhodnutí poskytovatelů dotace, která postupem podle § 14e dotaci „snižovala“ či „krátila“ jako konečné rozhodnutí ve věci.
Zatím otevřena zůstává otázka, zda příjemce dotace, vůči němuž byl postup dle § 14e uplatněn, a který v důsledku původního vyloučení soudního přezkumu žalobu nepodal, bude tak moci učinit nyní (v náhradní lhůtě) poté, kdy byla prohlášena protiústavnost předmětného ustanovení.
Právním důsledkům vydaného Nálezu Ústavního soudu se budeme věnovat i nadále.
Karel Zuska
Nález je v plném znění k dispozici na adrese:
http://www.usoud.cz/aktualne/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=4360&cHash=d494c14ec708d9ef80ea1e0605a4b2c4