Územně samosprávné celky se navíc s dopady Novely musely vypořádat téměř okamžitě, neboť snaha Senátu odložit účinnost této normy alespoň o pár měsíců, zůstala nevyslyšena a Novela nabyla účinnosti 15. dnem ode dne jejího vyhlášení ve Sbírce zákonů. Výjimka byla stanovena pouze pro ustanovení § 10d Novely, které nabylo účinnosti k 01. 07. 2015.
Toto ustanovení upravuje povinnost poskytovatele (územně samosprávného celku) zveřejňovat veřejnoprávní smlouvy o poskytování dotací a jejich dodatky na své úřední desce způsobem umožňujícím dálkový přístup, a to do 30 dnů ode dne jejich uzavření. Povinnost se nevztahuje na veřejnoprávní smlouvy, kterými byla poskytnuta dotace nebo návratná finanční výpomoc v celkové částce do výše 50 000,- Kč. Překročí-li však na základě dodatku uzavřeného ke smlouvě celková výše dotace 50 000 Kč, má poskytovatel povinnost zveřejnit nejen smlouvu, ale i tento její dodatek. Veřejnoprávní smlouvy (včetně dodatků) musí být tímto způsobem zveřejněny po dobu 3 let.
Přes počáteční nejasnosti, zda smlouvy mají být zveřejněny na úřední desce i „fyzicky“, nebo postačí zveřejnění v elektronické podobě, bylo na základě vysvětlení poskytnutého ze strany Ministerstva vnitra České republiky objasněno, že textem tohoto ustanovení zákona je skutečně myšleno pouze zveřejnění smluv v elektronické podobě. Toto řešení lze považovat za logické, neboť si jen těžko představit, jak by územní samosprávné celky zajišťovaly zveřejnění takového množství dokumentů na svých úředních deskách, a to navíc po dobu 3 let.
Mgr. Renata Brychtová, advokátní koncipient
AK HOLEC, ZUSKA & Partneři