Cílem této Směrnice je zajistit jednotnou úroveň ochrany ve všech členských státech a mimo jiné podpořit inovace a investice v podnikatelské činnosti nejenom v rámci Evropy, ale i zvýšit konkurenceschopnost při podnikání mimo evropský trh.
Směrnice se vztahuje na neoprávněné získání, zveřejnění a použití obchodního tajemství a opatření, postupy a opravné prostředky, které by měly být k dispozici za účelem zjednání nápravy podle občanského práva.
Za obchodní tajemství je považována důvěrná (tajná) informace, jež má vzhledem ke své důvěrné povaze komerční hodnotu a majitel obchodního tajemství vyvíjí přiměřené úsilí o zachování jeho důvěrnosti. Obdobnou definici „nezveřejněných informací“ lze nalézt v dohodě TRIPS. Směrnice dále stanoví okolnosti, za nichž je získání, použití a zveřejnění obchodního tajemství nezákonné (např. nezávislý objev a reverzní inženýrství jsou legitimní prostředky); kdy a za jakých podmínek je poškozená osoba oprávněn domáhat se použití opatření a opravných prostředků s dvouletou promlčecí lhůtou.
Směrnice se zabývá i zachováním důvěrnosti obchodního tajemství během soudního řízení i po jeho ukončení, upravuje předběžná a zajišťovací opatření ve formě prozatímních soudních zákazů nebo předběžného zabavení výrobků porušujících právo; rovněž tak opatření, které lze nařídit v rozhodnutí ve věci samé (zákaz použití nebo zveřejnění obchodního tajemství, zákaz vyrábět, nabízet, dovážet, skladovat, uvádět na trh nebo používat výrobky porušující právo); mezi nápravná opatření náleží nařízení porušovateli zničit nebo odevzdat původnímu majiteli obchodního tajemství veškeré informace, které má k dispozici ohledně neoprávněně získaného, použitého nebo zveřejněného obchodního tajemství a samozřejmě náhrada škody.
Směrnice nabude účinnosti po chválení Evropským parlamentem a Radou.