Za organizovanou akci je v tomto smyslu považována akce, která splňuje 3 základní charakteristické rysy vyplývající z ustanovení § 20 odst. 2 novelizovaného ZOS:
· je určená pro omezený počet spotřebitelů (uzavřená akce)
· ti na ni byli adresně nebo neadresně pozváni
· při jejím průběhu dochází k prodeji výrobků, poskytování služeb nebo k jejich propagaci či nabízení
Za organizovanou akci proto nelze považovat veletrhy, slevové akce v obchodech, přímý prodej na ulici, ale ani oslovování spotřebitelů mimo obchodní prostory za účelem pozvání na návštěvu stálé provozovny, neboť zde vždy nějaký znak stanovený ZOS chybí (zejm. omezený počet spotřebitelů, pozvání).
Právní úprava ZOS stanovující povinnost v souvislosti s konáním organizovaných akcí se (jak je výslovně stanoveno v § 20b) nevztahuje na akce organizované výlučně za účelem degustace, konzumace a prodeje degustovaných výrobků, akce organizované výlučně za účelem individuálního sjednání pojistné smlouvy, penzijního připojištění, investiční služby nebo obchodu na trhu s investičními nástroji ani na pořádání veřejných dražeb dle zákona o veřejných dražbách[1].
Oznámení inspekci musí být učiněno nejpozději 10 pracovních dnů před konáním akce a musí kromě obecných náležitostí stanovených správním řádem[2] splňovat obsahové náležitosti dané § 20 odst. 4 ZOS. Musí v něm být uvedena adresa místa, kde se prodej výrobků, poskytování služeb, jejich propagace anebo jejich nabízení uskuteční, datum konání organizované akce včetně jejího předpokládaného časového harmonogramu, identifikace výrobku nebo služby, jež budou v rámci organizované akce propagovány, nabízeny nebo poskytovány a také kopie pozvání k účasti na organizované akci. Obsahové náležitosti stanovuje ZOS v § 20a odst. 1 i pro samotné pozvání na akci. Díky této právní úpravě by se tedy mělo dostat více informací také spotřebitelům.
Pokud se prodávající dopustí správního deliktu tím, že nedodrží lhůtu pro oznámení konání akce, oznámení vůbec neučiní, případně v něm nebo v pozvání na akci neuvede všechny údaje nebo uvede údaje nepravdivé či zkreslené, hrozí mu pokuta ve výši až 5.000.000,-Kč (§ 24 odst. 12 písm. d) ZOS).
Mgr. Renata Křížková, advokátní koncipientka
Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři
[1] zákon č. 26/2000 Sb.
[2] § 37 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., o správním řízení, ve znění pozdějších předpisů