Legislativa:
Schváleno:
· Zákon č. 88/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
· Ustanovení zákona navazují na dosavadní právní úpravu, a to především na ustanovení v části třetí zákona upravující proces přípravy a realizace staveb na staveništích s ohledem na dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Dílčím způsobem jsou upraveny některé otázky související s předmětem právní úpravy, především zvýšení nároků na zákonné předpoklady fyzických osob, které jsou ověřovány zkouškou znalostí a dovedností u akreditovaných subjektů, a to z odborné způsobilosti koordinátora BOZP na staveništi.
Připravuje se:
· Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z tretné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů a další související zákony (projednávání v PSP)
· Materiál zajišťuje transpozici tzv. čtvrté AML směrnice a implementaci požadavků výboru Moneyval Rady Evropy. Cílem je posílení opatření k zabránění zneužívání finančního systému k legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Konkrétně je obsahem např. zřízení rejstříku skutečných vlastníků právnických osob, transformace FAÚ (dnes součást MF) na samostatný Finanční analytický úřad, mezi nové povinné osoby zařazuje provozovatele loterií, upravuje problematiku tzv. politicky exponovaných osob apod.
· https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORN9XSEVCDC
Judikatura:
· NS: Bezdůvodné obohacení a DPH (rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 32 Cdo 4189/2014, ze dne 15.12.2015)
· Výši bezdůvodného obohacení spočívající v užívání nemovitosti bez právního důvodu lze určit peněžitou částkou, která odpovídá částkám vynakládaným obvykle v daném místě a čase na užívání obdobných nemovitostí, zpravidla právě formou nájmu. Okolnost, že účastníci neplatné nájemní smlouvy k nájemnému sjednali DPH, stejně jako okolnost, zda se plátce DPH rozhodl, že u nájmu nebytových prostor jiným plátcům pro účely uskutečňování jejich ekonomických činností se uplatňuje tato daň, či dokonce okolnost, zda plátce daně skutečně oznámil správci daně nejpozději do 30 dnů ode dne uzavření nájemní smlouvy uplatňování této daně, není pro posouzení výše bezdůvodného obohacení významná. Požadavek na navýšení peněžité náhrady z bezdůvodného obohacení, o daň z přidané hodnoty nemá oporu v právních předpisech.
· http://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodnuti/bezduvodne-obohaceni-a-dph-100972.html
· MS: Žaloba sepsaná a podaná ve slovenštině (usnesení Městského soudu v Praze sp. zn. 91Co 308/2015, ze dne 30.11.2015)
· Zásadně je věcí účastníka řízení, aby se v písemném styku obracel na soud v českém jazyce (sám si zajistí předklad písemnosti) a soud zajišťuje úřední předklad písemnosti jen tam, kde bez takového postupu je právo na spravedlivý proces a rovné postavení účastníka řízení vyloučeno či omezeno. Žalobu sepsanou ve slovenštině nelze bez dalšího považovat za nesrozumitelnou ani neurčitou jen z důvodu použitého slovenského jazyka, nepostrádá-li jinak zákonné náležitosti, neboť čeština a slovenština jsou jazyky velmi blízce příbuzné, s řadou shod ve slovní zásobě i stavbě jazyka, v důsledku čehož stále přetrvává široká srozumitelnost mezi oběma jazyky navzájem. Důvod k úřednímu předkladu žaloby sepsané a podané ve slovenštině do českého jazyka však může vyvstat např. v důsledku prohlášení žalovaného, jemuž je uložena povinnost k vyjádření k žalobě, že žalobě nerozumí.
· http://www.profipravo.cz/index.php?page=article&id_category=16&id_article=258935&csum=94fd6dc7
Články a zajímavosti:
· Novinky a návrhy zásadních novel v oblasti pracovního práva a práva sociálního zabezpečení
· Veřejný ochránce práv a české soudy mají obvykle stejný právní názor
· Veřejný ochránce práv zpracoval a dne 4.3.2016 zveřejnil analýzu, podle které rozhodnutí českých soudů ve většině případů souhlasí s jeho stanovisky. Stanoviska ochránce tak podle jeho vlastních slov slouží k lepšímu uplatňování spravedlnosti v ČR. Z analýzy rozhodnutí soudů v letech 2012 až 2015 vyplývá, že nejčastěji zmiňuje stanoviska ochránce Nejvyšší správní soud (38 případů) a Ústavní soud (37 případů). Platilo přitom, že ve většině případů se ke stanovisku ochránce soudy přiklonily. Krajské soudy v takových případech posoudily věc vždy stejně jako ochránce. Nejvyšší správní soud za stejných podmínek podpořil názor ochránce ve 22 případech z 26 (84 %). Ústavní soud se s ochráncem shodl ve dvou třetinách takových případů (22:9).
· Přípustné riziko ve sportu – doc. JUDr. Jan Kocina, Ph.D.
· http://www.bulletin-advokacie.cz/pripustne-riziko-ve-sportu
· ČR čeká šátkový proces, studentka podala žalobu na zákaz hidžru
· http://www.ceska-justice.cz/2016/03/cr-ceka-satkovy-proces-studentka-podala-zalobu-na-zakaz-hidzabu/
· Firmy se budou moci vyhnout trestnímu stíhání. Žalobci změnu kritizují.
· Nezákonné zrušení zadávacího řízení už nebude dle ZZVZ správním deliktem – Mgr. Marcela Káňová (Císař, Češka, Smutný s.r.o., advokátní kancelář)
· Advokáti se vzpírají kontrolnímu hlášení
· http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=15791
· NS výrazně mění svůj web, přibydou rozhodnutí ze zelené sbírky
· http://www.ceska-justice.cz/2016/03/ns-vyrazne-meni-svuj-web-pribydou-rozhodnuti-ze-zelene-sbirky/
· Pravidlo podnikatelského úsudku jako ochrana managementu před odpovědností za škodu – Mgr. Pavol Černý, advokátní koncipient (SAMAK právo & daně)
· Peněžité sankce pronajímatele vůči neplatícímu nájemci bytu před a po 1.1.2016 – Martin Snížek, advokát (Vepřek Caska Vlachová advokátní kancelář s.r.o.)
· Žádná flexibilita, jen zátěž. Hospodářská komora kritizuje nový zákoník práce.
· Nejvyšší soud ČR k osobnímu doručování výpovědi a odmítnutí jejího převzetí zaměstnancem – Adolf Maulwurf
· Nová pravidla pro zakázky možná budou zavedena až na podzim
· Daňový seriál – I. díl: Daň z nabytí nemovitých věcí – JUDr. Ing. Eva Daniela Cvik (advokátka, doktorandka Katedry finančního práva a finanční vědy PF UK)
· http://www.pravniprostor.cz/clanky/financni-pravo/danovy-serial-i-dil-dan-z-nabyti-nemovitych-veci
· Českému pracovnímu právu chybí „klíčový zaměstnanec“ – JUDr. Nataša Randlová, advokátka (Randl Partners)
· http://www.epravo.cz/top/clanky/ceskemu-pracovnimu-pravu-chybi-klicovy-zamestnanec-100984.html
TEK