Do režimu C spadají situace, kdy zaměstnavatel nemůže zaměstnancům přidělovat práci z důvodu nařízení karantény či péče o dítě u významné části zaměstnanců. Za významnou část se považuje 30 % zaměstnanců. Zaměstnanci budou pobírat náhradu mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku, přičemž zaměstnavateli bude následně poskytnut příspěvek ve výši 80 % z vyplacené náhrady mzdy.
Režim D představuje situace, kdy u zaměstnavatele dochází k omezení dostupnosti vstupů (tedy surovin, výrobků, služeb) nezbytných k jeho činnosti. Příčinou omezení může být i výpadek výroby u dodavatele, tuzemského i zahraničního. V tomto případě přísluší zaměstnancům náhrady mzdy ve výši 80 % průměrného výdělku. Příspěvek pro zaměstnavatele činí 50 % z vyplacené náhrady mzdy.
Režim E lze využít pro situace omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu zaměstnavatele, ať už v rámci České republiky či v zahraničí. V takovém případě zaměstnanec pobírá náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku a zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 50 % vyplacené náhrady mzdy.
Zaměstnavatel bude žádat o refundaci vyplacených náhrad mezd po skončení vykazovaného období, tj. po skončení kalendářního měsíce, za který bude o příspěvek žádat. Za měsíc březen bude zaměstnavatel tedy podávat žádost na počátku dubna, přičemž podrobné informace k čerpání příspěvků budou teprve zveřejněny. Zákony ještě musí podepsat prezident.
Mgr. Aneta Břeská
AK HOLEC, ZUSKA & PARTNEŘI