Tato novela (zákon č. 161/2016 Sb.) s účinností od 7. 6. 2016 mimo jiné zavádí za určitých podmínek osvobození od soudních poplatků za tzv. prvozápis s.r.o. do obchodního rejstříku. Osvobozeny jsou jenom ty tzv. prvozápisy s.r.o. do obchodního rejstříku, které splňují tyto podmínky:
1. zápis do veřejného rejstříku provede přímo notář, nikoliv tedy soud.
2. vkladová povinnost má být splněna splacením v penězích, a
3. podkladem pro zápis je tzv. jednoduché zakladatelské právní jednání (tzn., že toto obsahuje pouze povinné náležitosti stanovené občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích). I tzv. jednoduchá zakladatelská právní jednání však musejí mít formu veřejné listiny (notářského zápisu).
Výše zmíněná novela tedy neznamená, že založení jakékoliv společnosti s ručením omezeným bude automaticky levnější, nýbrž zlevňuje zakládání s.r.o. toliko za dodržení výše uvedených podmínek. Jelikož osvobození od soudního poplatku se týká pouze prvozápisu, zápis změn či doplnění zůstane i nadále zpoplatněn, a to v případě zápisu provedeného notářem částkou 1.000 Kč, soudem 2.000 Kč.
Důvodová zpráva k výše uvedené novele předpokládá, že další novelizací by mělo dojít ke snížení odměny notáře za sepsání notářského zápisu o zakladatelském právním jednání zhruba na polovinu dnešní sazby, tedy z 4.000,- Kč na 2.000 Kč bez DPH, z čehož důvodová zpráva (avšak mylně) dovozuje, že by se tím celkové náklady na založení s.r.o. snížily na částku požadovanou Evropskou komisí. K tak výraznému snížení celkových nákladů by však samotné snížení odměny notáře na polovinu zřejmě nestačilo, a to s ohledem na další položky, které je nutné do celkových nákladů zahrnout, např. správní poplatek ve výši 1.000 Kč za ohlášení živnosti, neboť živnostenské oprávnění je zpravidla nezbytné. Zatím tak v České republice není možné založit s.r.o. s nízkými náklady, tedy za cca 2.700 Kč, resp. 100 EUR, jak požaduje Evropská komise.
Podle stávající právní úpravy jsou minimální nutné náklady na založení s.r.o. v České republice tvořeny zejména těmito položkami:
a) Soudním poplatkem za prvozápis do obchodního rejstříku, a to buď ve výši 6.000 Kč, provádí-li zápis rejstříkový soud, nebo ve výši 2.700 Kč, provádí-li zápis notář a nejde-li o zápis osvobozený od soudních poplatků, přičemž k tomu je nutné připočíst poplatek notáře za provedení zápisu ve výši 300 Kč.
b) odměnou notáře ve výši nejméně 4.000 Kč (bez DPH) za sepsání zakladatelské listiny či smlouvy, popř. ještě dalších 1.000 Kč, je-li nutné k provedení zápisu do veřejného rejstříku sepsat vedle podkladového notářského zápisu i notářský zápis o osvědčení.
c) správním poplatkem 1.000 Kč za ohlášení živnosti, neboť živnostenské je zpravidla nezbytné,
d) poplatky za ověřování pravosti podpisů, celkem řádově do stovek Kč.
Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že minimální náklady na založení s.r.o. zpravidla ve svém souhrnu činí více jak 10.000 Kč, tedy více než trojnásobně převyšují částku 100 EUR (cca 2.700 Kč), požadovanou Evropskou komisí. Ačkoliv uvedené bylo právě jedním z impulsů pro přijetí shora uvedené novely, k určitému snížení těchto nákladů dojde po novelizaci toliko v případech tzv. jednoduchých s.r.o. V těchto případech se totiž uplatní novelou zavedené osvobození od soudních poplatků za tzv. prvozápis do obchodního rejstříku, náklady se tak sníží o 6.000 Kč, resp. 2.700 Kč.
Založit s.r.o. lze tedy po účinnosti výše uvedené novely opět o něco levněji, musí se však jednat o tzv. jednoduchou s.r.o., tedy založenou na základě tzv. jednoduchého zakladatelského právního jednání a splňující další zákonem předvídané podmínky, jak popsáno shora. Byť jde o nezanedbatelné snížení nákladů na založení, nejedná se o natolik výrazné zlevnění, že by bylo možné založit s.r.o. za pouhých 100 EUR, resp. cca 2.700 Kč. Zejména s ohledem na požadavky EU by k dalšímu zlevnění zakládání s.r.o. mohlo dojít do konce roku 2016.
Mgr. Jan Dudák, advokátní koncipient
AK Holec, Zuska & Partneři