Nový režim A v sobě zahrnuje případy uzavření či omezení provozu na základě krizového opatření či nařízení karantény příslušným úřadem. Pokud je zaměstnanec v karanténě, pobírá náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku. Pokud nařízením vlády došlo k uzavření provozu, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku. Zaměstnavatelé mají v těchto případech nárok na příspěvek ve výši 80 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, avšak maximálně do výše 39 000 Kč.
Druhý z nově zavedených režimů, režim B, představuje překážky v práci na straně zaměstnavatele v důsledku souvisejících hospodářských potíží z důvodu šíření koronaviru. Dle druhu překážky pobírá zaměstnanec náhradu mzdy ve výši 60 až 100 % průměrného výdělku. Náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku přísluší zaměstnancům, pokud je překážka na straně zaměstnavatele způsobena omezením poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele. V případě omezení dostupnosti vstupů nezbytných k činnosti zaměstnavatele, náleží zaměstnanci náhrady mzdy ve výši 80 % průměrného výdělku. Na náhradu mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku mají nárok ti zaměstnanci, kteří nepracují z důvodu překážky na straně zaměstnavatele způsobené nařízenou karanténou nebo péčí o dítě u minimálně 30 % zaměstnanců, tedy v důsledku výpadku pracovníků. Zaměstnavatelům přísluší v těchto případech příspěvek ve výši 60 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, nejvýše však 29 000 Kč.
Pro nárok na kompenzaci musí být splněno několik podmínek:
- zaměstnavatel je podnikatelským subjektem, jeho zaměstnanci musí být v pracovním poměru a musí se účastnit nemocenského a důchodového pojištění;
- zaměstnavatel striktně dodržuje zákoník práce;
- zaměstnanec nesmí být ve výpovědní době a nesmí mu být dána výpověď;
- zaměstnavatel musí vyplatit mzdu a odvést odvody.
Žádosti o příspěvek bude možné podávat od pondělí 6. 4. 2020, přičemž Ministerstvo práce a sociálních věcí předpokládá, že mezi podáním žádosti a výplatou příspěvků Úřadem práce bude prodleva jen v řádu několika dnů. Přesné podmínky a postup podávání žádostí budou zveřejněny do 5. 4. 2020 na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, nicméně už teď je jasné, že podávání žádostí bude zcela elektronizované, tedy bezkontaktní, a že bude možné žádat o refundaci vyplacených náhrad mezd po skončení vykazovaného období, tj. po skončení kalendářního měsíce, za který bude zaměstnavatel o příspěvek žádat.
JUDr. Aneta Břeská
AK HOLEC, ZUSKA & PARTNEŘI